Wyspy kuchenne – estetyczne i użyteczne

W Polsce nadal rzadko spotyka się wyspy kuchenne, a szkoda. W końcu to jedno z ciekawszych rozwiązań stosowanych w nowoczesnych aranżacjach kuchennych. Przynosi duże możliwości zarówno aranżacyjne, jak i funkcjonalne. Co warto o nich wiedzieć?

Gdzie stosować wyspy kuchenne?

W jakich kuchniach warto je ustawić. Oczywiście w dużych, w końcu mają one zwiększyć funkcjonalność, a nie wprowadzić zamęt. Doskonale sprawdzają się również w przypadku kuchni łączonych z salonem.

Funkcjonalność wyspy kuchennej

W wielu przypadkach umiejętnie ustawiona wyspa kuchenna pozwala na łatwiejsze manewrowanie pomiędzy miejscem, w którym przygotowuje się posiłek, a płytą kuchenki. To po prostu sposób na lepsze zagospodarowanie dostępnej przestrzeni.

W przypadku kuchni otwartych na salon sprawa wygląda jeszcze ciekawiej, ponieważ wyspa kuchenna umożliwia przygotowywanie posiłku pozostając przodem do osób znajdujących się w salonie.

Oczywiście wyspa kuchenna cały czas może pełnić jednocześnie funkcję szafki kuchennej.

Bez względu na funkcję, kupuj wyspę tam, gdzie można zamawiać meble na wymiar – w przypadku pozostałych kuchennych szafek będzie to kluczowe, dzięki temu optymalnie wykorzystasz dostępną przestrzeń.

O czym pamiętać montując wyspę kuchenną?

Przede wszystkim o tym, że konieczne będzie podprowadzenie nad nią odpowiedniego okapu. Przez „odpowiedni” rozumiemy tutaj okap wyspowy. W porównaniu z innymi modelami różni się między innymi swoją szerokością i wydajnością. To dość istotne, ponieważ ewentualne opary nad wyspą powinny być w całości wyłapane, zanim rozejdą się po pomieszczeniu.

Odpowiedni okap to jednak nie wszystko. Trzeba go jeszcze podłączyć do przewodu wentylacyjnego. To z kolei oznacza pojawienie się przewodu idącego w stronę wentylacji. Przewodu, który może wpływać na estetykę pomieszczenia. Można jednak sobie z nim poradzić, w umiejętny sposób go zabudowując lub ukryć go pod sufitem podwieszanym, który skądinąd też jest ciekawym pomysłem na dopełnienie kuchennej aranżacji.

Pamiętaj także, że podłączenie instalacji gazowej do wyspy może być mocno utrudnione, lepiej więc zdecydować się na płyty grzewcze zasilane elektrycznie.

Rzecz jasna zlokalizowanie na wyspie płyty grzewczej nie jest jedynym możliwym sposobem jej wykorzystania. Równie dobrze może obyć się bez sprzętu AGD, pełniąc raczej rolę miejsca do przygotowania posiłku, a później ewentualnie tez jedzenia przy nim obiadu (zamiast krzeseł wykorzystuje się wtedy hockery).

Komentowanie wyłączone.